Alumni

Alumni of The Ailey School


The Ailey School is proud of its history of developing accomplished, well-rounded women and men who contribute to society as artists, educators, and performers.

Alumni of our B.F.A., Scholarship, Certificate, and Independent Study programs have pursued successful performing arts careers in a wide range of leading dance companies and Broadway productions.  86% of the current Alvin Ailey American Dance Theater are graduates of the Ailey School. Many alumnae have become choreographers, producers, artistic directors, arts administrators, costume designers, and dance teachers.  Others have chosen to study at prestigious conservatories, colleges and universities, pursuing both dance and non-dance degrees. 

 

Alumni Network

Our alumni speak often with appreciation about The Ailey School’s diverse curriculum that prepared them to be proficient in several dance techniques and styles, as well as honed their choreographic skills and powers of analysis. They credit the School's nurturing environment with developing personal qualities like discipline, responsibility, respect and professionalism. They thank our staff and faculty for fostering expressiveness, flexibility and a willingness to take risks.

The following is a list of recent Alumni positions. Other companies in which alumnae have performed include: Battleworks Dance Company; Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company; Elisa Monte Dance; Hubbard Street Dance; Jennifer Muller/The Works; Mark Morris Dance Company; Philadanco; and Urban Bush Women. Alumnae who have started their own companies include; Bradley Shelver Contemporary Dance Theater; Bodystories/Teresa Fellion Dance; Sidra Bell Dance; Genesis Dance Company; New Chamber Ballet; Preston Miller Project; and Yaa Samar! Dance Theater.

We love to hear from all our alumni across the globe.  Email us or join the alumni network to receive news and information.
 

Recent Alumni Positions

Alvin Ailey American Dance Theater

Hope Boykin
Jeroboam Bozeman
Sean Aaron Carmon
Elisa Clark
Sarah Daley
Ghrai DeVore
Antonio Douthit-Boyd
Kirven Douthit-Boyd
Samantha Figgins
Renaldo Gardner
Vernard J. Gilmore
Jacqueline Green
Daniel Harder
Jacquelin Harris
Collin Heyward
Demetia Hopkins Greene
Michael Jackson, Jr.
Megan Jakel
Yannick Lebrun
Alicia Graf Mack
Micheal Francis McBride
Rachael McLaren
Akua Noni Parker
Danica Paulos
Belen Pereyra
Jamar Roberts
Samuel Lee Roberts
Kanji Segawa
Glenn Allen Sims
Linda Celeste Sims
Jermaine Terry
Fana Tesfagiorgis
Marcus Jarrell Willis


Ailey II

Samantha Barriento
Riccardo Battaglia
Shay Bland
Aubree Brown
David Freeland
Nate Hunt
Gabriel Hyman, Apprentice -BFA Program
Annellyse Munroe
Chalvar Monteiro
Diedre Rogan
Courtney Ross
Courtney Spears, Apprentice -BFA Program
Terrell Spence
Jamal White

 

Company Positions

Albano Ballet
Berengere Condomine – Scholarship Program

Alonzo King/LINES Ballet
Courtney Henry – BFA Program
Shuaib Dee Elhassan – Scholarship Program
Caroline Rocher – Independent Study Program

Asha Dance Company
Jonathan Breton – Independent Study Program
Mao Hamada – Independent Study Program

Ballet Inc.
Courtney Sauls – BFA Program

Battery Dance
Clement Mensah – Scholarship Program

Ballet Black (Great Britain)
Christopher Renfurm – Scholarship Program

Ballet Hispanico
Christopher Bloom – BFA Program
Major Nesby – Scholarship Program/Ailey II

BHdos
Kassandra Cruz – BFA Program

Ballett Mainz (Germany)
Dominique Rosales – Scholarship Program/Ailey II

Ballett am Rhein (Germany)
Marquet Lee – BFA Program

The Big Muddy
Elissa Eggers – Independent Study Program

BodyStories: Teresa Fellion Dance
Teresa Fellion, Artistic Director – Certificate Program
Corey Bliss – BFA Program
Stephanie Sutherland – BFA Program

Bradley Shelver Contemporary Dance Theater
Nile Jamaal Baker – BFA Program
Kassandra Cruz – BFA Program
Malik Shabazz Kitchen – Scholarship Program
Gabriela Marie Soto – Certificate Program

Carolyn Dorfman Dance Company
Wilberto Gonzalez Denis – Independent Study Program

Carte Blanche (Norway)
Nicole Von Arx – Certificate Program

Cedar Lake Dance
Patrick Coker – BFA Program

Chicago Lyric Opera
Nicole Von Arx – Certificate Program

Cirque du Soleil
Jordan McHenry – BFA Program
Amy McClendon – BFA Program

Complexions Contemporary Ballet
Addison Ector – Scholarship Program
Shuaib Dee Elhassan – Scholarship Program
Jenna Graves–Scholarship Program/Ailey II
Kelly Marsh IV – Scholarship Program
Casey McIntyre - Scholarship Program
Timothy Stickney, Apprentice – BFA Program

Connecticut Ballet
Miho Sawayanagi – Scholarship Program

Dakshini Dance Company
Natalia Mesa– Independent Study Program

Dallas Black Dance Theater
Candice Hamblett-Holdford – Certificate Program
Rachel McSween– BFA Program/Ailey II
Sean Smith – Scholarship Program
Tyrone Walker – Scholarship Program/Ailey II

Donlon Dance Company
Ethan Kirschbaum – BFA Program

Elisa Monte Dance
Riccardo Battaglia – Scholarship Program
Fadi J. Khoury – Scholarship Program
Malik Kitchen – Scholarship Program
Mindy Lai – BFA Program
JoVonna Parks – BFA Program
Thomas Varvaro – BFA Program

Evidence, A Dance Company / Ron K. Brown
Maresa D'Armore Morrison– BFA Program
Solomon Dumas – Scholarship Program/Ailey II

Fabian Prioville Company (Canada)
Moo Kim – Certificate Program

Faune Dance Troupe
Rie Hatanaka – Independent Study Program

Fist and Heel Performance Group
Clement Mensah – Scholarship Program

The Francesca Harper Project
Eriko Iisaku – Scholarship Program

The Forsythe Company (Germany)
Josh Johnson – Scholarship Program

Garth Fagan Dance
Sade Bully – Independent Study Program

Graham 2
Sarita Apel – Scholarship Program

Gwen Rakotovao Company
Gwen Rakotovao – Artistic Director – Independent Study Program
Jhon Kristoffer – Independent Study Program
Yoon Young Suh

Indie-Ballet Collaborative
Ariel Asch – Artistic Director, Choreographer – BFA Program

Knicks City Dancers
Chelsea McLaughlin – BFA Program

Jessica Lange Dance
Clifton Brown – BFA Program
Julie Fiorenza – BFA Program/Ailey II

Kinetic Architecture
Koryn Wicks – Certificate Program

The Limon Dance Company
Elise Drew – BFA Program

Loni Landon Dance Project
Nicole Von Arx – Certificate Program

Lustig Dance Theater
Jane King – Scholarship Program

Lar Lubovitch Dance Company
Anthony Bocconi – BFA Program

Metropolitan Opera
Nile Jamaal Baker – BFA Program
Nicole Von Arx – Certificate Program 
Lukasz Zieba – Scholarship Program

Minnesota Dance Theater
Helen Hatch – BFA Program

Morphoses
Christopher Bordenave – Scholarship Program
Willy Laury - Scholarship Program/Ailey II
Yusha-Marie Sorzano – BFA Program/Ailey II

Jose Navas/Compagnie FLAK (Canada)
Douglas Scott Baum – BFA Program

Nomad Contemporary Ballet
Criss Rodriguez – Scholarship Program

Opus 1 Dance
Haley Fridenstine – Scholarship Program

Parsons Dance Company
Chris Bloom, Apprentice – BFA Program
Eoghan Dillon – Scholarship Program
Omar Roman de Jesus – Scholarship Program

Pascal Rioult Dance Theatre
Josiah Guitan – BFA Program

Peridance Ensemble
Christopher Bloom – BFA Program
Eoghan Dillon – Scholarship Program
Alonso Guzman – Scholarship Program

Project 44
Jonathan Breton – Independent Study Program

Random Dance (Great Britain)
Michael John Harper – Scholarship Program

Rebecca Kelly Ballet
Nile Jamal Baker – BFA Program

Simon Will Productions
Jacinthe Burton – Certificate Program

Steps Ensemble
Bradley Shelver, Artistic Director – Scholarship Program / Ailey II
Malik Kitchen – Scholarship Program
Or Reitman – Independent Study Program
Criss Rodriguez – Scholarship Program
Gabriella Soto – Certificate Program

TAKE DANCE
Kyle Hotchkiss – BFA Program
Nana Tsuda Misko – Independent Study Program

49th Parallel Dance Company
Ariana Champlin – Co-Founder/Artistic Director – Certificate Program
Carolyn Schmidt – Co-Founder/Artistic Director – Certificate Program



Film, Theater and Cruise Line Positions

The Addams Family (U.S. Tour)
Julio Catano – BFA Program

Cirque du Soleil “Zumanity” (Las Vegas)
Jordan McHenry – BFA Program

Holland American Line Cruise Ship
Sarah Molczan – Scholarship Program

Liberty Cruise Line
Marco Ruggiero – Independent Study Program

The Lion King (U.S. tour)
Christopher Jackson – Scholarship Program
Kevin Petite – Scholarship Program

The Lion King (Las Vegas)
Zach Law Ingram - Scholarship Program/Ailey II
Tyrelle Rolle - Scholarship Program/Ailey II

The Lion King (New York)
James Pierce, swing dancer – BFA Program
Natalie Turner, swing dancer - Scholarship Program/Ailey II

Mystic India: The World Tour
Rachel Higbee – BFA Program

“Newsies!”
Ephraim Sykes – BFA Program/Ailey II

Alonzo King/LINES Ballet
Courtney Henry

Battery Dance
Clement Mensah

Ballet Hispanico
Major Nesby

Ballett Mainz (Germany)
Dominique Rosales

Ballett am Rhein (Germany)
Marquet Lee

The Big Muddy
Elissa Eggers

Bradley Shelver Contemporary Dance Theater
Nile Jamaal Baker

Carnival Liberty Cruise Lines
Marco Ruggiero

Cirque du Soleil
Jordan McHenry
Amy McClendon

Complexions
Shuaib Dee Elhassan
Casey McIntyre

Connecticut Ballet
Miho Sawayanagi

Dakshini Dance Company
Natalia Mesa

Dallas Black Dance Theater
Candice Hamblett-Holdford
Rachel McSween
Sean Smith
Tyrone Walker

Donlon Dance Company
Ethan Kirschbaum

Elisa Monte Dance
Riccardo Battaglia
Mindy Lai

Evidence, A Dance Company / Ron K. Brown
Maresa D'Armore Morrison
Solomon Dumas

Fabian Prioville Company (Canada)
Moo Kim

Faune Dance Troupe
Rie Hatanaka

Fist and Heel Performance Group
Clement Mensah

The Francesca Harper Project
Eriko Iisaku

The Forsythe Company (Germany)
Josh Johnson

Garth Fagan Dance
Sade Bully

Holland American Line Cruise Ship
Sarah Molczan

Indie-Ballet Collaborative
Ariel Asch – Artistic Director, Choreographer

Jessica Lange Dance
Clifton Brown
Julie Fiorenza

Kinetic Architecture
Koryn Wicks

Liberty Cruise Line
Marco Ruggiero

The Limon Dance Company
Elise Drew

Jose Navas/Compagnie FLAK (Canada)
Douglas Scott Baum

The Lion King (U.S. tour)
Christopher Jackson
Kevin Petite

The Lion King (Las Vegas)
Zach Law Ingram
Tyrelle Rolle

The Lion King (New York)
James Pierce - swing dancer
Natalie Turner - swing dancer

Metropolitan Opera
Nile Jamaal Baker
Nicole Von Arx

Minnesota Dance Theater
Helen Hatch

Morphoses
Christopher Bordenave
Willy Laury
Yusha-Marie Sorzano

“Newsies!”
Ephraim Sykes

Opus Dance
Haley Fridenstine

Parsons Dance Company
Chris Bloom - Apprentice

Pascal Rioult Dance Theatre
Josiah Guitan

Random Dance (Great Britain)
Michael John Harper

Simon Will Productions
Jacinthe Burton

Steps Ensemble
Clara Belenus

TAKE DANCE
Kyle Hotchkiss
Nana Tsuda Misko

Black Nativity (film)
Colin Heyward – BFA Program / Ailey II

“West Side Story” (National tour)
Taylor Conant – Scholarship Program
 

Alumni Visits

At our beautiful new home, The Joan Weill Center for Dance, our alumni can:

Take a class
Take a workshop
Take a tour